magicart.pl

blog ogólnotematyczny

brak karty pojazdu
Motoryzacja

Karta pojazdu

Z kartą pojazdu ma do czynienia każdy właściciel samochodu, niezależnie o jaki typ samochodu chodzi. Każde bowiem auto zarejestrowane w polskim kraju po 1 lipca 1999 roku ma wydaną kartę pojazdu. Co ważne, karty pojazdu nie musimy mieć przy sobie codziennie poruszając się samochodem – nie ma bowiem takiego obowiązku – co oznacza, że zatrzymujący nas patrol policji na kontrolę nie będzie żądał okazania karty pojazdu. Natomiast brak karty pojazdu powoduje problemy, a zatem posiadacze samochodów powinni kartę pojazdów odłożyć w bezpiecznym miejscu – tak, aby nie zaginęła. Karta pojazdu zawiera całą historię samochodu, dlatego też jest tak ważna przy sprzedaży/kupnie samochodu. Oczywiście nie jest niemożliwa sprzedaż auta bez karty pojazdu, ale czy znajdziemy szybko chętną osobę na kupno auta bez potwierdzenia jego historii? Obecnie zakup auta wiążę się z nie lada wyzwaniem. Co prawda rynek motoryzacyjny oferuje szeroki wybór aut używanych, ale czy bez poznania jego historii jesteśmy skłonni kupić auto wierząc na słowo sprzedawcy, że wszystko jest ok? Otóż to. Kupując samochód chcemy znać całą jego historię, dokładnie oglądamy i sprawdzamy samochód, chcemy wiedzieć czy ten zakup będzie odpowiedni i czy nie będziemy tego żałować – kupno auta wiążę się z dużymi kosztami, więc jesteśmy ostrożni przy tego typu transakcjach.

Karta pojazdu

Co zawiera karta pojazdu?

Kartę pojazdu może porównać księgi wieczystej nieruchomości, tylko dotyczącą samochodu i jego historii. Karta pojazdu zawiera takie dane jak:

1. Dane pojazdu:

marka,
model,
numer VIN,
rok produkcji,
liczba miejsc,
pojemność i moc silnika,
DMC i ładowność,
rodzaj i przeznaczenie pojazdu,
numer świadectwa homologacji.

2. Dane właścicieli:
imię i nazwisko
adres zameldowania
numer PESEL.

W przypadku braku karty pojazdu należy niezwłocznie wyrobić nową kartę w urzędzie, a właściwie w Wydziale Komunikacji. Koszt wyrobienia nowej karty to 75 złotych. W zależności od tego czy dotychczasowa karta została zgubiona czy zniszczona, trzeba dołączyć stosowny dokument. Mianowicie, w przypadku zgubienia karty pojazdu należy w urzędzie dołączyć odpowiednie oświadczenie. Natomiast w przypadku zniszczenia dotychczasowej karty, w urzędzie należy oddać ten właśnie zniszczony dokument.

Co ciekawe, nie każdy samochód objęty jest obowiązkiem posiadania karty pojazdu. Z obowiązku tego zwolnione są samochody:
– które należą do sił zbrojnych obcego państwa
– zabytkowe
– które zostały zarejestrowane lub sprowadzone przed 1 lipca 1999, a więc przed wprowadzeniem obowiązku posiadania kart pojazdu
– które pochodzą z licytacji przepadku na rzecz Skarbu Państwa