magicart.pl

blog ogólnotematyczny

zgubiony dowód rejestracyjny
Motoryzacja

Jak wyrobić nowy dowód rejestracyjny?

Dowód rejestracyjny jest dokumentem potwierdzającym dopuszczenie pojazdu do udziału w ruchu drogowym. W momencie, kiedy go zgubisz konieczne jest wyrobienie nowego dowodu, czyli wtórnika w wydziale komunikacji. Jest to konieczne, ponieważ w innym wypadku można mieć problemy z wyjazdem za granicę lub przeprowadzeniem badań technicznych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że obecnie nie ma wymogu posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego.

Policjanci w czasie kontroli wszystko mogą sprawdzić w systemie elektronicznym. W niektórych sytuacjach trzeba jednak posiadać dokument, dlatego zgubiony dowód rejestracyjny może narobić trochę problemów. Dowód rejestracyjny składa się z sześciu stron i zawiera najważniejsze informacje dotyczące właściciela auta i dane techniczne pojazdu. Musi się tam znaleźć między innymi: numer rejestracji pojazdu, maksymalna moc silnika, data pierwszej rejestracji, kategoria pojazdu, masa całkowita, podstawowe informacje o pojeździe, data ważności dowodu rejestracyjnego oraz data kolejnego przeglądu technicznego pojazdu.

Jak wyrobić nowy dowód rejestracyjny?

Co w sytuacji, gdy zgubimy dowód rejestracyjny?

W sytuacji, gdy zauważysz, że zgubiłeś dowód rejestracyjny powinieneś jak najszybciej udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania. Następnym krokiem jest wypełnienie wniosku o wydanie nowego dowodu, czyli wtórnika. Warto również zawiadomić policję, jeśli jesteśmy pewni, że dokument został nam skradziony. Taka sytuacja niestety może się powtórzyć, dlatego lepiej od razu zapobiegać i dmuchać na zimne. Należy mieć na uwadze, że złodziej może wykorzystać skradziony dowód do popełnienia przestępstwa, a jeżeli są tam nasze dane to problemy będziemy mieli i my. Dlatego należy zawsze zgłaszać takie zdarzenia na policję.

Żeby wyrobić nowy dowód rejestracyjny trzeba przedstawić następujące dokumenty w wydziale komunikacji: wniosek o wydanie wtórnika, kartę pojazdu, ważne badania techniczne, dowód osobisty, ważną polisę OC, tablice rejestracyjne oraz oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego. Wymiana dowodu rejestracyjnego będzie nas kosztować 54 zł. Wydział komunikacji ma 30 dni na wydanie dokumentu. Można jednak za 19 zł wyrobić pozwolenie czasowe, dzięki któremu będzie można poruszać się autem w czasie oczekiwania na wydanie wtórnika. Wniosku nie trzeba składać osobiście, ponieważ można wystawić pełnomocnictwo innej osobie. Oczywiście jest za to pobierana opłata skarbowa w wysokości 17 zł. Auto może mieć również kilku współwłaścicieli. Jeżeli dowód się zgubi to muszą wszyscy razem udać się do wydziału komunikacji. Wniosek składa tylko jeden z nich, a reszta udziela mu pisemnego upoważnienia.