magicart.pl

blog ogólnotematyczny

ogranicznik prędkości
Motoryzacja

Większe bezpieczeństwo jazdy samochodem

Ogranicznik prędkości w samochodzie to element dawniej kompletnie nieznany w motoryzacji. W nowych autach osobowych takie urządzenia będą obowiązkowe już od 2022 roku. W Polsce ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym to 50 km/kg, ale kierowcy nie zawsze stosują się do limitów i łamią przepisy. Wtedy do akcji ma wkraczać właśnie ogranicznik prędkości, który utrudni lub nawet uniemożliwi kierowcy zwiększanie prędkości powyżej limitu określonego na drodze. Jest to element podwyższania bezpieczeństwa na europejskich drogach, co ma zostać osiągnięte w kolejnych latach. Według szacunków, docelowo liczba śmiertelnych wypadków ma ulec zmniejszeniu o 20 procent.

Większe bezpieczeństwo jazdy samochodem

Przydatne urządzenia do samochodu

Tego typu urządzenia już teraz montują w swoich samochodach firmy takie jak Honda, Peugeot, Citroen, Ford czy Volvo. Ogranicznik prędkości nie jest zbyt skomplikowanym urządzeniem i można go wdrożyć do produkcji bardzo szybko. Urządzenie pobiera informacje o aktualnym ograniczeniu prędkości na drodze i zmniejsza moc silnika tak, aby kierowca nie mógł przekroczyć przepisów. Jest to zapewnione poprzez odbiorniki GPS, które w powiązaniu z elektroniczną mapą uzyskują informacje o dozwolonej prędkości. Ponadto system komputerowy rozpoznaje znaki graficzne widoczne przy drodze.

Kierowca nie może być jednak zaskoczony o mniejszej mocy auta gwałtownie podczas jazdy. Dlatego ogranicznik prędkości najpierw wyświetla informację o ograniczeniach na desce rozdzielczej lub monitorze, a kierowca ma czas na reakcję, czyli zmniejszenie prędkości jazdy. Dopiero jeśli tego nie zrobi przez kilka sekund, ogranicznik prędkości zacznie działać i nie pozwoli na przyspieszenie w granicach limitu określonego na danym rodzaju drogi.

W teorii jest to system doskonały, niestety informacje pozyskane przez odbiornik GPS lub za pomocą rozpoznawania znaków mogą być czasem niezgodne ze stanem faktycznym. Trzeba wziąć pod uwagę margines błędu, bo komputer może błędnie odczytać prędkość, na przykład z drugiej strony drogi. Będzie to skutkowało wymuszonym hamowaniem, a to nie jest bezpieczne zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu.

Na szczęście twórcy ograniczników biorą to pod uwagę. W związku z tym systemy będą zezwalać na szybszą jazdę, ale tylko przez krótki okres czasu. Może to mieć miejsce, na przykład, bezpośrednio po zakończeniu wyprzedzania innego pojazdu. Ogranicznik prędkości to urządzenie, które jest cały czas rozwijane, a jego oprogramowanie może być łatwe aktualizowane, podobnie jak systemy nawigacji GPS. Za kilka lat będzie to równie często spotykany element w samochodzie jak tempomat, klimatyzacja czy elektrycznie sterowane szyby i lusterka.