Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Jak zabezpieczyć lakier?

Motoryzacja Data publikacji - 20 września 2021 Autor - Redakcja magicart.pl
zabezpieczenie lakieru

Niezwykle istotnym elementem samochodu jest powłoka lakiernicza. Przede wszystkim pełni ona funkcję estetyczną oraz dekoracyjną, dlatego warto zadbać o właściwe zabezpieczenie lakieru. Na podstawie stanu lakieru można także się dowiedzieć jak eksploatowany był pojazd. Wszelkie odbarwienia, ślady rdzy oraz plamy są bardzo łatwo widoczne, dlatego takie auto jest zdecydowanie trudniej sprzedać. Bardziej doświadczone osoby patrząc na grubość lakieru mogą ocenić, czy samochód uczestniczył w wypadku lub kolizji.

Główne zadania powłoki lakierniczej

Głównym zadaniem powłoki lakierniczej jest zabezpieczenie karoserii przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. Ważne, żeby utrzymać lakier jak najdłużej w dobrym stanie, ponieważ chroni karoserię przed zmatowieniem, zadrapaniami oraz korozją. Dlatego tak ważna jest odpowiednia konserwacja i pielęgnacja, ponieważ lepiej zapobiegać niż później naprawiać. Na kondycję lakieru samochodowego niekorzystnie wpływa przede wszystkim promieniowanie UV, piasek, silny wiatr oraz bardzo niska temperatura. Niebezpieczne jest także parkowanie na ciasnych parkingach, w czasie którego mogą powstać rysy. Na rynku są dostępne preparaty zabezpieczające lakier przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Można również bardzo łatwo powłokę lakierniczą nabłyszczyć lub wygładzić. Niektóre preparaty chronią lakier nawet przez kilka lat, jednak są zazwyczaj bardzo drogie. Na początek sprawdzą się podstawowe środki, które zabezpieczają powłokę przez kilka tygodni lub miesięcy.

Jak zabezpieczyć lakier?

Wśród najbardziej popularnych i skutecznych sposobów zabezpieczania lakieru można wymienić: folię ochronną PPF, woskowanie lakieru, powłokę polimerową, ceramiczną lub kwarcową. Najbardziej rozpowszechnione jest oczywiście woskowanie lakieru, które wykonywane jest na całym świecie. Na rynku są dostępne woski syntetyczne oraz naturalne. Podstawą wosków naturalnych jest wosk roślinny carnaubie, który otrzymuje się z palm rosnących w Brazylii. Woski syntetyczne wytwarzane są za to z syntetycznych polimerów. Posiadają one większą odporność na działanie czynników zewnętrznych, dlatego powłoka syntetyczna utrzymuje się na powierzchni zdecydowanie dłużej. Najpierw należy nałożyć cienką warstwę wosku na lakier, a później dokładnie wypolerować.

Użycie wosku

W celu osiągnięcia najlepszych efektów należy użyć wosku twardego. Po wyschnięciu trzeba jeszcze raz spolerować auto przy pomocy czystej ściereczki z mikrofibry. Zastosowanie wosku sprawi, że brud nie będzie łatwo przywierał do powierzchni. Oznacza to, że będzie można go bardzo łatwo usunąć, tak samo jak inne zanieczyszczenia.

szafki kuchenne

Redakcja magicart.pl

edakcja Magic Art to zespół pasjonatów z różnorodnym doświadczeniem i wiedzą z obszarów domu, lifestyle'u, motoryzacji, urody, zakupów, zdrowia i pracy. Nasza misja to dostarczanie czytelnikom wartościowych treści, które inspirują, informują i pomagają w codziennym życiu. Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi naszych redaktorów, Magic Art stanowi niezastąpione źródło inspiracji i praktycznej wiedzy dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?