magicart.pl

blog ogólnotematyczny

elektrolity dla dzieci
Zdrowie

Problemy gastryczne u dzieci – jak sobie z nimi radzić?

Pediatrzy częstokroć diagnozują u swoich małych pacjentów problemy z zaparciami. Niby mogą się one przytrafić każdemu, ale jednak najbardziej dokuczają one właśnie najmłodszym, a mówimy tu nawet o dzieciach w wieku kilku lat. U maluchów w związku z rozwinięciem się tego schorzenia dochodzi też do silnych bólów brzucha i nadbrzusza, obniżenia łaknienia oraz chandry, czyli ogólnie kiepskiego samopoczucia. Pediatra przeprowadza wywiad z małym pacjentem i jego rodzicem, by na jego podstawie określić przyczynę dolegliwości i by łagodnie się z nią rozprawić. Czasami od razu na początku kuracji może zalecić jakieś elektrolity dla dzieci, które uzupełnią powstałe w organizmie niedobory, a jednocześnie nie doprowadza do pogłębienia zaparć, co mogłoby być skutkiem spożycia dodatkowych porcji jedzenia.

Zdrowie dziecka zawsze powinno być dla rodzica priorytetem

Zdrowie dziecka zawsze powinno być dla rodzica priorytetem. By właściwie o nie dbać, należy codziennie rozmawiać ze swoją pociechą i słuchać tego, co ma ona do powiedzenia na temat swojego stanu bądź samopoczucia. A rodzice niestety często bagatelizują marudzenia maluchów. Nie chcą słuchać jęków dotyczących bólu brzucha, bo wydaje im się, że dziecko wymyśla, przesadza albo po prostu chce zwrócić na siebie uwagę. Dla własnej pewności warto jednak zgłosić się do pediatry, który zada maluszkowi i osobie dorosłej kilka kluczowych pytań, a na podstawie uzyskanych odpowiedzi zdiagnozuje stan choroby. Jeśli okażą się nią właśnie zaparcia, lekarz na pewno zaleci delikatną zmianę diety i zaleci wprowadzenie dodatkowej porcji ruchu, najlepiej ruchu na świeżym powietrzu. Podpowie, by uzupełnić dietę większą ilością warzyw, owoców i wody. Czasem te proste rady bywają naprawdę najlepsze. Trzeba ich tylko posłuchać i rzeczywiście z nich skorzystać.

Zdrowie dziecka zawsze powinno być dla rodzica priorytetem

Istnieje też druga strona medalu

Istnieje też druga strona medalu. Dzieci miewają problemy i z zaparciami, i z biegunkami, a w tym drugim przypadku trzeba oczywiście zastosować zupełnie inne metody lecznicze. Nawracające biegunki mogą wymagać użycia specjalnych suplementów diety. Elektrolity dla dzieci uzupełnią straty ważnych substancji mineralnych, bez których może dojść u dziecka do utraty energii, uczucia silnego zmęczenia czy nawet jeszcze poważniejszych problemów zdrowotnych. W przypadku biegunek bardzo ważne jest też to, by mały pacjent pił dużo więcej wody niż zazwyczaj, gdyż spore jej ilości tracone są właśnie z masą kałową, a to może prowadzić do odwodnienia. Lekarz sam zresztą najlepiej doradzi rodzicom chorującego dziecka. Wystarczy się do niego przejść i go posłuchać.