Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jakie są właściwości kurkumy?

Lifestyle Data publikacji - 3 września 2021 Autor - Redakcja magicart.pl
kurkuma właściwości

Wszyscy mamy głęboką wiarę w korzystne działanie specjalistycznych leków, a niestety kompletnie nie doceniamy tego, co mamy tuż przy sobie. Nieraz wystarczy natomiast, że zajrzymy do swojej kuchni i zaglądniemy do szafki z przyprawami, a już po krótkiej chwili odnajdziemy prawdziwe skarby, które w naturalny sposób pomogą nam zadbać o zdrowie. Czymś takim jest właśnie kurkuma. To dość lubiana w Polsce przyprawa, którą chętnie dodajemy chociażby do ryżu, aby w ten sposób delikatnie urozmaicić jego smak i też nadać mu ciekawszego, apetycznego kolorku. Zwróćmy jednak uwagę także na kurkuma właściwości, bo i one są niesamowite. Ta jedna przyprawa pomoże nam w wielu różnych sytuacjach.

Jak kurkuma wpływa na nasz mózg?

Kurkuma jest przede wszystkim niezwykle korzystną substancją dla mózgu. Spośród wszystkich popularniejszych przypraw chyba najlepiej wpływa na funkcjonowanie tego jakże ważnego narządu, dzięki czemu wspiera nasze zdolności poznawcze, ułatwia zapamiętywanie nowych pojęć i wyrażeń, ale też i jest w stanie uchronić nad przed bardzo poważnymi chorobami, takimi jak chociażby Alzheimer bądź udar mózgu. Naukowcy wykryli, że kurkuma (jeśli tylko regularnie wprowadzamy ją do organizmu) potęguje namnażanie się komórek nerwowych występujących właśnie w mózgu. Za efekt ten odpowiada tumeron, czyli jeden ze związków wchodzących w skład kurkumy. Jeżeli więc zaczniemy częściej dodawać kurkumę do potraw, być może niedługo odkryjemy, że nasz mózg działa lepiej!

Jakie są właściwości kurkumy?

Osoby zaznajomione chociaż w minimalnym stopniu z tematem ziołolecznictwa i znające podstawowe działanie różnych naturalnych związków czy przypraw powinny też wiedzieć o tym, że akurat kurkuma właściwości sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku różnorodnych dolegliwości żołądkowych. Kurkuma pobudza wydzielanie różnych związków, które ułatwiają nam trawienie pokarmów. Działa też rozkurczająco, dzięki czemu radzi sobie ze wzdęciami, gazami oraz bólami brzucha. Kurkumę bardzo często dodaje się nawet do całych leczniczych kompleksów czy suplementów diety na zaburzenia trawienia. Skoro więc jest ona wykorzystywana w medycznych środkach, tym bardziej powinniśmy sami po nią sięgać i w ten naturalny sposób radzić sobie z problemami związanymi z trawieniem.

Na sam koniec dla wykończenia tematu można jeszcze wspomnieć o antynowotworowych właściwościach kurkumy. Wiele przypraw, a w tym właśnie i kurkuma ma działanie antyoksydacyjne, które z kolei przekłada się na to, że mogą one zapobiegać rozwojowi różnego typu nowotworów albo przynajmniej ten rozwój spowalniać.

szafki kuchenne

Redakcja magicart.pl

edakcja Magic Art to zespół pasjonatów z różnorodnym doświadczeniem i wiedzą z obszarów domu, lifestyle'u, motoryzacji, urody, zakupów, zdrowia i pracy. Nasza misja to dostarczanie czytelnikom wartościowych treści, które inspirują, informują i pomagają w codziennym życiu. Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi naszych redaktorów, Magic Art stanowi niezastąpione źródło inspiracji i praktycznej wiedzy dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?