Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czy można odtwarzać muzykę na pogrzebie?

Lifestyle Data publikacji - 22 grudnia 2022 Autor - Redakcja magicart.pl
pogrzeb

Śmierć bliskich nam osób oraz związany z nią pogrzeb to w Polsce nadal temat tabu. Nie rozmawia się o nim w towarzystwie czy w czasie rodzinnych spotkań. Dlatego też wiele tematów związanych z pochówkiem naszych najbliższych bywa dla nas niewiadomą. Jak się zachować, co wypada zrobić, a czego absolutnie nie wolno? Jednym z pytań, na które wiele z nas nie zna odpowiedzi, jest to, czy można odtwarzać na pogrzebie muzykę? Postaramy się wyjaśnić to zagadnienie poniżej.

Muzyka na pogrzebie – ważna rola

Wbrew pozorom, odtwarzanie muzyki na pogrzebie może odgrywać ważną rolę w uroczystości. Cicha, nastrojowa i adekwatna do sytuacji melodia w trakcie mszy oraz pochówku na cmentarzu łagodzi bolesną ciszę, pomaga ukoić uczucia żałobników. Odpowiednio dobrane dźwięki mogą wyrazić żal wszystkich bliskich zmarłemu osób.

Podczas mszy świętej żałobnej oczywiste jest, iż najczęściej pojawia się muzyka kościelna grana przez organistę. Niektórzy decydują się wtedy także na dźwięki innych instrumentów, takich jak skrzypce, harfa, flet czy trąbka.

Najczęściej wybierane na pogrzebach utwory muzyczne

Z racji charakteru uroczystości, co zapewne nikogo nie zdziwi, najczęściej wybierane są utwory religijne. Popularna jest znana wszystkim pieśń „Ave Maria”. Innym, niezwykle często wybieranym utworem jest hejnał „Il silezio”, czy „Marsz żałobny” Fryderyka Chopina. Bezpiecznymi wyborami są także utwory kompozytorów takich jak Bach, Czajkowski czy Lutosławski. Coraz częściej żałobnicy wybierają także znane i popularne piosenki jak choćby „Time to say goodbye” Andrea Bocelliego.

Nie tylko muzyka żałobna

Poza znaną pieśnią włoskiego śpiewaka, o której zostało napisane powyżej, coraz częściej bliscy zmarłej osoby wybierają inne, popularne i wzruszające utwory. Jednym z popularnych wyborów są choćby utwory Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” oraz „Już wiem, że nie wrócisz. Można wybrać też znaną melodię „Somewhere Over The Rainbow”, czy „Och życie, kocham Cię nad życie” Edyty Geppert.

Coraz częściej zdarza się też, iż osoby przed śmiercią dokładnie informują swoich najbliższych, jak chcieliby, by wyglądał ich pogrzeb. Warto wtedy wziąć pod uwagę jego preferencje, osobowość, ulubiony styl muzyczny. Takie działanie podkreśli, jak ważna dla nas jest pamięć o zmarłym, wyrazi głęboki szacunek wobec niego. Dobrym przykładem jest np. odtworzenie hymnu ulubionej drużyny piłkarskiej, jeśli zmarły był jej zagorzałym kibicem.

Jak widać, zdecydowanie warto jest odtwarzać muzykę na pogrzebie i nie powinno być to w żaden sposób traktowane jako faux-pas. Wręcz przeciwnie, jeśli jest ona odpowiednio dobrana, żałobnicy wyrażą w ten sposób szacunek i pamięć dla osoby zmarłej. Nastrojowa muzyka w trakcie trwania uroczystości żałobnych na pewno pomoże też osobom bliskim w przeżyciu wydarzenia, wzruszy oraz ukoi smutek i żal żałobników. Jeśli nie wiemy, jakie utwory będą najbardziej odpowiednie na tę smutną okazję, warto poradzić się pracowników zakładu pogrzebowego, którzy na pewno chętnie będą służyli radą.

Zakład Pogrzebowy Tren z Warszawy, świadcząc kompleksowe usługi pogrzebowe, w sposób szczególny troszczy się o zapewnienie odpowiedniej oprawy muzycznej. Każda rodzina w żałobie może liczyć na radę oraz pomoc w doborze utworów granych bądź odtwarzanych w czasie pogrzebu. Firma ta stara się spełnić każde życzenie klienta, a więc i takie, które dotyczy muzyki na pogrzebie.

szafki kuchenne

Redakcja magicart.pl

edakcja Magic Art to zespół pasjonatów z różnorodnym doświadczeniem i wiedzą z obszarów domu, lifestyle'u, motoryzacji, urody, zakupów, zdrowia i pracy. Nasza misja to dostarczanie czytelnikom wartościowych treści, które inspirują, informują i pomagają w codziennym życiu. Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi naszych redaktorów, Magic Art stanowi niezastąpione źródło inspiracji i praktycznej wiedzy dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?