magicart.pl

magicart.pl – blog ogólnotematyczny

motywowanie pracowników
Lifestyle

Jak skutecznie motywować pracowników i dlaczego warto to robić?

Motywowanie pracowników – dlaczego warto? Jeśli masz pod sobą zatrudnionych ludzi, zapewne zależy ci na tym, żeby byli skuteczni i wydajni, ale też by w pracy panowała odpowiednia atmosfera. To twoja rola, by tak właśnie było. Odpowiednie, a przede wszystkim regularne motywowanie pracowników pozwoli ci osiągnąć ten cel. A przy okazji poprawi funkcjonowanie twojej firmy

Jak skutecznie motywować pracowników i dlaczego warto to robić?

Motywowanie pracowników – metody

Motywowanie pracowników – łatwo powiedzieć. Ale jak to zrobić? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

1. Wynagradzaj
Nie ma wątpliwości, że podstawowym powodem, dla którego twoi pracownicy w ogóle przychodzą do biura, jest zarabianie pieniędzy. Przede wszystkim więc wypłacaj pensję na czas. Pamiętaj też o premiach za szczególne zaangażowanie, płać za nadgodziny. Warto też wypłacać na przykład premie świąteczne.

2. Chwal
Można mieć dość swojej pracy, jeśli się nie jest docenianym. Jeśli zauważysz, że twój podwładny dobrze wykonał swoje zadanie, powiedz mu to. Słowa nic cię nie będą kosztowały, a sprawią, że twoi pracownicy będą pracować z większą przyjemnością.

3. Wrzuć na luz
W pracy się pracuje – to oczywiście truizm, ale warto raz na jakiś czas odłożyć na chwilę wszystkie pilne rzeczy i oderwać się od pracy. Motywowanie pracowników będzie skuteczniejsze, kiedy pozwolisz im czasem na lekkie odprężenie. Może rytuałem stanie się krótka przerwa na kawę i ciastko, wspólną gimnastykę czy oglądanie śmiesznych filmików? A może po prostu pozwolisz na to, by raz na jakiś czas móc zostawić oficjalne garnitury i garsonki w domu i by każdy mógł przyjść w mniej oficjalnym stroju?

4. Karm
Owocowe czwartki może i wydają się niektórym śmieszne, ale motywowanie pracowników przez częstowanie jakimś smacznym jedzeniem na pewno zda egzamin. Kiedy pojawia się pyszne ciasto, lody w upale czy domowe pierogi, atmosfera od razu staje się milsza. Głodny pracownik jest mniej wydajny, ma trudności z koncentracją. Dawka cukru na pewno wpłynie pozytywnie na jego myślenie. A przynajmniej na dobre samopoczucie.

5. Bądź empatyczny
Każdy ma czasem gorszy dzień. Przez słaby sen, problemy osobiste, dolegliwości fizyczne czy po prostu zły humor. Trudno wymagać, by ktoś był wtedy dobrym pracownikiem. Jeśli to pojedyncza sytuacja, bądź wyrozumiały. Następnego dnia na pewno będzie skuteczniejszy. Zostaw wtedy motywowanie pracowników na kolejny dzień.

6. Bądź otwarty
Tak, to ty tu rządzisz, ale przecież nikt nie jest nieomylny. Pokaż swoim pracownikom, że mogą się do ciebie zgłosić z każdą swoją uwagą, pomysłem czy sugestią. To na pewno ulepszy waszą pracę, ale też sprawi, że będziecie prawdziwym zespołem.