magicart.pl

magicart.pl – blog ogólnotematyczny

formatowanie dysku
Lifestyle

Czyszczenie dysku twardego

Każdy użytkownik komputera stacjonarnego lub laptopa ma do czynienia z operacjami wykonywanymi na dysku. Po dłuższym czasie pracy dysk wymaga konserwacji. Czasem wystarczy tylko usunąć niepotrzebne pliki, ale czasami dysk trzeba całkowicie wyczyścić. Dzięki temu można odzyskać wolne miejsce lub przyspieszyć działanie systemu operacyjnego. Czynność ta zwana jest formatowaniem i choć nie jest trudna, trzeba ją wykonać z wielką ostrożnością. Nie chcemy przecież stracić ważnych danych.

Co trzeba wiedzieć przed czyszczeniem dysku

Trzeba od razu powiedzieć, ze formatowanie dysku jest czynnością nieodwracalną, choć w niektórych przypadkach dane można odzyskać. Nie jest to jednak łatwe i zwykle wykonują to fachowcy. Dawniej mówiono o pełnym i szybkim formatowaniu (od angielskich słów: quick format), dzisiaj stosujemy raczej określenia typu formatowanie i zerowanie dysku. Obie czynności usuwają wszystkie pliki z dysku, jak również pozwalają usunięcie i ponowne założenie partycji, czyli części na jakie dysk jest podzielony przez użytkownika. Ich ilość zależy tylko od nas, natomiast każda partycja ma swoje własne oznaczenie. W systemie Windows są to kolejne litery alfabetu zakończone dwukropkiem, na przykład „C:” lub „D:”. Dzięki temu partycje mogą być odróżniane przy odczytywaniu i zapisywaniu danych.

Czyszczenie dysku twardego

Formatowanie dysku jest konieczne

Pamiętajmy, ze formatowanie dysku jest konieczne także podczas instalacji systemu operacyjnego, niezależnie od tego, czy będzie to Windows, MacOS czy odmiana systemu Linux. Dysk jest w każdym z tych przypadków formatowany nieco inaczej, ale ogólna zasada działania jest taka sama. Dane są usuwane, a na ich miejsce można zapisać nowe pliki i założyć nowe foldery.

Jeśli chcemy wykonać formatowanie dysku, najpierw trzeba uruchomić instalację systemu z innego nośnika. Może być to płyta CD/DVD czy pendrive. Aby było to możliwe, zaraz po uruchomieniu komputera trzeba przejść do menu UEFI lub BIOS-u (w starszym sprzęcie), dzięki którym możemy kontrolować podstawowe ustawienia sprzętu. Musimy spowodować, że rozruch nastąpi z innego napędu niż dysk, który chcemy sformatować. Zamiast wchodzić do ustawień UEFI można to osiągnąć również poprzez naciśnięcie jednego z klawiszy funkcyjnych, ale na różnych płytach głównych będą to inne klawisze. Zazwyczaj odpowiednią funkcję mają przypisane klawisze F1, F2, F9, F10 lub F11.

Formatowanie dysku można też przeprowadzić za pomocą jednej z płyt ratunkowych (typu Rescue CD lub System Rescue), które zawierają menadżer dyskowy. Przy okazji pozwoli on odczytać dane dotyczące podstawowych parametrów dysku, jak również informacje systemu S.M.A.R.T., dzięki którym można dowiedzieć się o całkowitym czasie pracy napędu oraz występujących błędach. Dotyczy to nawet takich błędów, które ujawniły się wcześniej, a nie podczas naszego użytkowania komputera. Umożliwia to ocenić stan dysku oraz zastanowić się, czy nasze dane będą w pełni bezpieczne.