Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Powrót do tradycji

Lifestyle Data publikacji - 17 września 2021 Autor - Redakcja magicart.pl
dom w stylu dworkowym

W ostatnich latach bardzo popularne stały się domy w stylu „dworkowym” Co to oznacza? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do literatury pięknej. Opisywany w wielu utworach jak chociażby w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza dawny dworek szlachecki był domem parterowym z poddaszem. Obowiązkowym elementem był kolumnowy portyk od strony frontowej i prawie identyczny od strony ogrodu.
Białe kolumny przed wejściem stanowiły obowiązkową ozdobę dworu.

Ważne elementy


Ważnym elementem był także wysoki łamany dach dwuspadowy a w nim okno mansardowe, wykusz lub poddasze. Prawdziwy tradycyjny dworek był domem dwutraktowym o wyraźniej osi dzielącej część reprezentacyjną od mieszkalnej. Dwór taki jest typowym tradycyjnym domem polskim. Obecny powrót do tradycyjnej budowli staropolskiej jest zjawiskiem bardzo pozytywnym, gdyż w pewnym sensie sygnalizuje nawiązanie do dawnego polskiego krajobrazu, gdy białe szlacheckie dworki z kolumnami u wejścia były oznaką polskości. Dzisiejszy powrót dworka nie jest powrotem autentycznym, a jedynie transformacją dawnego stylu ze względu na odmienne niż dawniej warunki życia i pracy.

Obecny dom w stylu dworkowym to budynek parterowy z frontowym portykiem z kolumnami lub bez. Klasycystyczne kolumny nie zawsze ozdabiają jego główne wejście, lecz zachowane zostały półkoliście otaczające drzwi wejściowe schody. Zachowując styl dworkowy, często projektuje się okna podzielone na kilka symetrycznie umieszczonych szybek.

Powrót do tradycji

Bardzo popularne w stylu dworkowym dachy mansardowe


Bardzo popularne w stylu dworkowym dachy mansardowe, czyli dwukondygnacyjne to również element dawnego domu polskiego. Mansarda stanowiła powiększenie powierzchni domu, a na tym poziomie przeważnie umieszczano pokoje dla gości. Obecnie dach mansardowy jest najczęściej wykorzystywanym elementem stylu dworkowego ze względu na dekoracyjność projektu. Okna mansardowe można ozdobić sztukateriami nawiązującymi do budownictwa z XIX wieku.
Innym elementem dawnego dworu były wykusze, również powiększające powierzchnię domu poprzez wykorzystanie poddasza. Element ten jest mniej efektowy niż mansarda, lecz zdecydowanie tańszy. Dach nie musi być łamany dwoma różnymi kątami nachylenia, ponieważ wykusz jest wkomponowany w płaszczyznę wysokiego dachu.
Do stylu dworkowego nawiązuje się również poprzez dobudowę bocznych skrzydeł oraz budowę imponujących tarasów od strony ogrodu. Tarasy przestronne i często zadaszone są okolone balustradą z betonowych ozdobnych, a często rzeźbionych słupków. Jak w dawnych bogatych dworach, do ogrodu prowadzą szerokie schody.

szafki kuchenne

Redakcja magicart.pl

edakcja Magic Art to zespół pasjonatów z różnorodnym doświadczeniem i wiedzą z obszarów domu, lifestyle'u, motoryzacji, urody, zakupów, zdrowia i pracy. Nasza misja to dostarczanie czytelnikom wartościowych treści, które inspirują, informują i pomagają w codziennym życiu. Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi naszych redaktorów, Magic Art stanowi niezastąpione źródło inspiracji i praktycznej wiedzy dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?