Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Idealne schody do domu – z jakiego materiału powinny być wykonane?

Lifestyle Data publikacji - 8 lipca 2023 Autor - Redakcja magicart.pl
schody do domu


Schody to niezbędny element większości budynków. Z ich pomocą można nie tylko wejść na wyższe piętra, ale również zejść do piwnicy, a nawet dostać się na strych. Oprócz funkcji użytkowych stopnie stanowią również istotną ozdobę domu. Dlatego też warto dobrze zastanowić się, jaki materiał na schody jest najlepszy. Przybliżamy ten temat poniższym artykułem – sprawdź sam, czy schody metalowe są lepsze od drewnianych.

Rodzaje schodów pod względem materiału

Przejścia pomiędzy piętrami mogą zostać wykonane z wielu materiałów. Wśród najbardziej popularnych wymienić można:

  • Klasyczne schody drewniane, które pasują praktycznie do każdego stylu architektonicznego. Zawsze dobrze się prezentują, choć wymagają więcej pracy w celu utrzymania ich w dobrym stanie. Naturalny kolor i faktura drewna wynagradza jednak te zabiegi.

  • Schody z betonu cechują się bardzo dużą wytrzymałością i trwałością. Materiał ten pozwala także na różne możliwości wykończenia: płytki ceramiczne, panele winylowe czy gustowny dywan.

  • Nie można pominąć też schodów metalowych. Ocynkowane stopnie i poręcze szczególnie dobrze sprawdzają się na dworze dzięki dużej odporności na warunki atmosferyczne. Nie oznacza to jednak, że wewnątrz budynku się one nie sprawdzą. W stylu industrialnym mogą stanowić doskonałe uzupełnienie surowych ścian oraz pustych podłóg.

  • Istnieją także schody szklane, choć nie cieszą się one bardzo dużą popularnością. Głównie ze względu na strach, jaki może towarzyszyć poruszaniu się po nich.

Wybór jest dość duży, jednak jak zdecydować się na jedno z rozwiązań?

Na co zwrócić uwagę, wybierając schody do domu?

Z pewnością najważniejszym aspektem schodów jest bezpieczeństwo korzystania z nich. Pod tym względem wszystkie rozwiązania dostępne na rynku zapewniają wysoki standard. Wiadomo jednak, że stąpając po półprzeźroczystych stopniach, można poczuć pewien strach. Schody zewnętrzne powinny być wyposażone w dodatkowe wypustki, aby zwiększyć przyczepność butów i zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się.

Inną kwestią jest estetyka danego rozwiązania. Ta jednak bywa rzeczą osobistą i zależy głównie od stylu wystroju całego domu. Natomiast warto zwrócić uwagę na montaż i łatwość rozbudowy schodów. Na przykład modele metalowe są często modułowe, zatem bez problemu można dokładać kolejne stopnie i piąć się w górę.

Wybór dobrych schodów może sprawiać wiele problemów. Dlatego też najlepiej korzystać ze sklepu specjalizującego się w tym zakresie jak na przykład Pekabet. Wystarczy jeden telefon lub e-mail do pracownika takiego miejsca, by poznać zalety i wady poszczególnych rozwiązań, a w końcu wybrać optymalne rozwiązanie dla siebie.

wyposażenie kuchni

Redakcja magicart.pl

edakcja Magic Art to zespół pasjonatów z różnorodnym doświadczeniem i wiedzą z obszarów domu, lifestyle'u, motoryzacji, urody, zakupów, zdrowia i pracy. Nasza misja to dostarczanie czytelnikom wartościowych treści, które inspirują, informują i pomagają w codziennym życiu. Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi naszych redaktorów, Magic Art stanowi niezastąpione źródło inspiracji i praktycznej wiedzy dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?